تخفیف ویژه 50% ساخت اپلیکیشن فروشگاهی ووکامرس

جستجو
جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید ...

نصب اپلیکیشن ios مساله این است!

فهرست مطالب

داستان چیست ؟

متاسفانه در روزهای اخیر شاهد بسته شدن تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های ios ایرانی و مشکل نصب اپ ios برخی شرکت ها و بانکها بودیم.ابتدا اپلیکیشن چند بانک ایرانی مانند ملت و سپس اپلیکیشن های دیگر مانند اسنپ ٬دیجیکالا ٬ الوپیک و سپس کل اپلیکیشن‌های دانلود شده از سیب اپ ٬ همگی با خطای اجرا شدن مواجه شدند.

خطای اجرای سیب اپ - نصب اپ ios

پارسال‌ :

سال گذشته تقریبا همین روزها ٬ به دلیل تحریم‌های علیه ایران ٬ اپل شروع به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور کرد که در این مطلب (اپ استور دیگر جایی برای اپلیکیشن های ایرانی ندارد !) به آن پرداختیم. پس از این ماجرا تنها راهی که برای شرکت های ایرانی وجود داشت ٬ نصب مستقیم اپلیکیشن IOS برای کاربران بود . کم کم بانکها و شرکتهای بزرگتر لینک مستقیم را جایگزین لینک اپ استور اپلیکیشن خود کردند.ساخت این فایل IPA و نصب مستقیم آن روی گوشی آیفون چندان کار ساده و کم هزینه‌ای نیست! پس شرکت‌های کوچکتر مدتی بدون اپ ios سر کردند تا زمانی که مارکت‌هایی مانند سیب اپ برای حل این مشکل پا به میدان گذاشتند ٬ ناگفته نماند مارکت سیب اپ قبل از این هم فعالیت داشت اما پس از این ماجرا بیشتر از پیش دیده شد. دیگر اپهای ایرانی به جای انتشار در اپ استور به صورت رایگان در سیب اپ منتشر میشدند و همه چیز به خوبی و خوشی سپری میشد تا این که :

امسال :

امسال اپل مجدد حمله‌ای علیه نه فقط اپ‌های ایرانی بلکه به تمام اکانتهای Enterprise کرد (در ادامه مطلب با  اکانت Enterprise بیشتر آشنا میشویم) ٬ پس از این حمله شاهد بسته شدن تقریبا تمام اپ‌هایی هستیم که به طور مستقیم لینک نصب داشتند. یک شبه اکانت Enterprise سیب اپ بسته شده و تمام اپ‌های سیب اپ با مشکل اجرا مواجه شدند! این مشکل فقط برای ایران نبود ٬ در خیلی از کشورهای دیگر مانند چین این مشکل بوجود آمده.

 

اکانت Enterprise چیست ؟

توسعه و نصب اپلیکیشن‌های ios به سادگی اپلیکیشن‌های اندروید نیست ٬ شما برای کدنویسی و حتی نصب نسخه تست روی دستگاه خودتان هم نیاز به اکانت Apple Developer دارید!

حالا فرضا ما اپلیکیشن ios را توسعه دادیم ٬ نوبت انتشار میرسد ٬ کلا دو راه برای نصب اپلیکیشن وجود دارد انتشار روی اپ استور ونصب مستقیم ٬‌غیر از این دو راه هیچ راه دیگری وجود ندارد ٬ مگر این که خلافش ثابت شود ٬‌ ظاهرا سیب اپ ادعایی برای ثابت کردن خلاف این موضوع دارد ٬ اما هنوز خبری نشده است !

راه اول که کلا برای ما ایرانی‌ها منتفی است ٬ به دلیل همان تحریم‌های پارسالی.

راه دوم که خودش هفت خان رستم است ! فایل های ipa فقط در حالتی به صورت مستقیم روی دستگاه‌های iDevice نصب میشود که با یک اکانت Apple Developer Enterprise امضا شده باشند. تهیه کردن Apple Developer Enterprise نیازمند پرداخت ۲۰۰$ سالیانه به شرکت اپل و داشتن یک شرکت ثبت شده در خارج از کشور است ٬ این روش کلی هزینه خواهد داشت.طبق آماری که تازگی گرفته شده است ثبت شرکت ۸۰۰۰$ هزینه دارد یعنی جمعا ۸۲۰۰$ باید هزینه کنید.

در لینک زیر میتوانید انواع اکانت‌های توسعه دهنده اپل را به همراه قابلیت‌های آنها مشاهده کنید.

https://developer.apple.com/support/compare-memberships

نصب اپ ios

چه باید کرد ؟

ما چند حالت برای رفع این مشکل پیش‌ بینی میکنیم ٬ اگر شما هم راه حلی دارید لطفا در بخش نظرات ارسال کنید.

  1. باید دعا کرد و امیدوار بود که تحریم‌های ایران برداشته شوند!
  2. منتظر بمانیم ٬ ببینیم سیب اپ یا شرکت‌های دیگر راهکار جدیدی پیدا میکنند یا نه !
  3. یک شرکت خارج از ایران ثبت کنیم و اکانت Apple Developer Enterprise بخریم = ۸۲۰۰$ هزینه
  4. به یکی از شرکت‌هایی که اکانت Apple Developer Enterprise دارند مراجعه کنیم و بخواهیم که اپ ما را با اکانت خودشان امضا کنند = ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ تومان هزینه
  5. (جدید) ظاهرا یک مارکت جدید با نام اناردونی متولد شده است ٬ این مارکت را ما تست کردم و ظاهرا مشکلی برای انتشار ندارد میتوانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید . پنل توسعه دهنده این مارکت https://developer.anardoni.com
  6. (جدید) مارکت سیب اپ مجددا بازگشایی شده است و میتوانید از آن استفاده کنید.

 

در مورد راهکار شماره ۴ یعنی امضای اپ با یک اکانت Enterprise و نصب مستقیم اپ IOS از روی سایت تان ٬ میتوانیم شما را راهنمایی کنیم ٬ این امضا ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ تومان در سال برای شما هزینه خواهد داشت ٬ برای دریافت راهنمایی بیشتر به بخش فروش یا ios تیکت ارسال کنید.